Książki

Grażyna Bąkiewicz
Korniszonek
czyta Jarosław Domin
 Korniszonek to rezolutny siedmiolatek, który chciałby jak najdłużej pozostać Jacusiem, Jacuniem, Niuniusiem, Dziubdziusiem, Lalunią Mamuni. Niestety, jako siedmiolatek musi iść do szkoły i to właśnie szkoła staje się jego życiowym problemem. Ale problemy służą do tego, by sobie z nimi radzić. Jak Korniszonek poradzi sobie z nauką? Chciałby osiągnąć rzecz niemożliwą – nauczyć się, nie ucząc się. Szkoła sama w sobie nie jest taka zła, gdy traktuje się ją, jako plac zabaw - na korytarzu można rozegrać ligę mistrzów, można zostać bohaterem łapiąc złodzieja. Gorzej z nauką. Bo jak można nauczyć się tych wszystkich powykręcanych literek? I po co w ogóle tracić na nie czas, skoro wokół dzieje się tyle dużo ciekawszych rzeczy...
AUTOR
Grażyna Bąkiewicz - urodziła się w Łodzi, gdzie do dzisiaj mieszka, bo lubi swoje miasto. Z wykształcenia jest historykiem. W latach osiemdziesiątych wzięła udział w ogólnoposkim konkursie literackim na najpiękniejszą bajkę i wygrała. Tak wszystko się zacząło. „Kornioszonek” powstał, gdy zapragnęla napisać prawdziwą powieść. Pomysłów dostarczały jej dzieci – własne i te które uczyła w szkole. Jak sama przyznaje urwis, który z niezwykłą wytrwałością szukał sposobu, by nie ucząc się, zdobyć całą mądrość świata, jest jej najulubieńszym bohaterem spośród wszystkich, które wymyślia. A dorobek pisarski ma bogaty, należą do niego takie tytuły jak: „O, melba”, „Stan podgorączkowy”, „Będę u Klary”, „ Opowieść z perłą w tle”, „Coś za coś”, „Muchy w butelce”. Są to powieści dla młodzieży i dorosłych. Za powieść „O melba” otrzymała w 2002 roku I nagrodę IBBY (www.ibby.pl).


Czas nagrania: 3 godz. 20 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Kazimierz Szymeczko
Kłopoty Komandnta Roka
czyta Aleksander Mikołajczak
 
Ile dni deszczowych może wziąć Maj, tak aby Czerwiec był słoneczny? Czy Listopad odciąży nieco Lutego i przejmie dwa tygodnie wietrznej pogody? Gdzie skierować upały, które wypadają akurat w Styczniu?
Komendant Rok ma zawsze pełne ręce roboty. I choć narzeka na swoich podwładnych, wie że może na nich liczyć; w potrzebie Miesiące i Pory Roku zawsze grają do jednej bramki.
Książka Kłopoty komendanta Roka w zabawny, niekonwencjonalny sposób przybliża czytelnikom cykl 4 pór roku, wskazuje charakterystyczne cechy kolejnych miesięcy, opisuje święta i obrzędy dyktowane od wieków przez tradycję i... pogodę.
AUTOR
Kazimierz Szymeczko (ur. 1965 r.) – zodiakalny bliźniak. Polonista, bibliotekarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Debiutował w 1996 r. opowiadaniami dla dzieci na łamach czasopism Guliwer i Świerszczyk. Jego teksty publikowane są w czasopismach, antologiach i podręcznikach szkolnych. Za Same szczęśliwe dni z Muzynkiem otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym konkursie literackim „Uwierz w siłę wyobraźni”. Autor takich powieści, jak Zemsta Budzika – opowiastki domowe, Pościg za czarną Hondą, Fałszerze w sieci.


Czas nagrania: 1 godz. 19 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Grzegorz Kasdepke
Kuba i Buba
czyli awantura do kwadratu
czyta Jacek Kiss


Kuba i Buba są bliźniakami. Jak łatwo się zorientować, jedno z nich jest dziewczynką, a drugie chłopcem. Rzecz w tym, że nie zawsze wiadomo, które jest które, bo Kuba zachowuje się czasami jak dziewczynka, a Buba wręcz przeciwnie. Oboje zgodnie występują w zbiorze opowiadań Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu. Książka w doskonały sposób łączy zabawę z elementem dydaktycznym. Czyta się je z nieustającym zainteresowaniem i ciekawością, co też jeszcze wymyślą pomysłowe dzieciaki. Dodatkowymi zaletami książki jest ujęcie przygód bliźniaków w ramy roku kalendarzowego oraz dołączenie zestawu przepisów kulinarnych do samodzielnej realizacji.
W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Biblioteka Akustyczna ukazał się pierwszy audiobook Grzegorza Kasdepke pt. Kacperiada.
AUTOR
Grzegorz Kasdepke - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci, scenarzysta i współscenarzysta telewizyjnych programów Ciuchcia, Podwieczorek u Mini i Maxa i Budzik oraz popularnego serialu Klan. Jego twórczość literacka charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę (2002), dwukrotnie Nagrody Edukacji XXI za Co to znaczy (2003) i Bon czy ton (2005).


Czas nagrania: 1 godz. 38 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Beata Ostrowicka
Opowieści ze starego strychu
czyta Hanna Kinder-Kiss


Drugi po Strychowych opowieściach zbiór opowiadań o przygodach fantastycznych bohaterów: niebieskowłosej Kreski, zielonowłosego Kreska, wujka Wzorka zamieszkujących stary strych. Zwykłym czynnościom bohaterów towarzyszy magiczny klimat starego strychu na którym żyją nietypowe stworzonka. Wśród nich znajdą się znani ze Strychowych opowieści: gołąbek Gienek, pani Sowa oraz mysia rodzinka.
W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Biblioteka Akustyczna ukazał się audiobook z pierwszym zbiorem opowiadań o mieszkańcach starego strychu pt. Strychowe opowieści.
AUTOR
Beata Ostrowicka urodziła się w Krakowie. Żona Michała, mama Kuby i Huberta. Autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 r. Niezwykłymi wakacjami. Laureatka wielu nagród oraz wpisu na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena za książkę pt. Świat do góry nogami, Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole oraz Ale ja tak chcę! zostały wpisane na złotą listę Fundacji ABC. Ale ja tak chcę! uzyskało również w roku 2006, tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY i tytuł BESTSELLERka 2006. Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce, a wiele z nich zostało utrwalonych na taśmie magnetofonowej i systemem Braille'a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.


Czas nagrania: 1 godz. 46 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................



Tomasz Trojanowski
Julka i koty
czyta Jarosław Boberek


Ile zamieszania może wprowadzić trójka kotów? To już wiecie z Kocich historii. Ale co się stanie, gdy dołączy do nich czteroletnia Julka? Zdradzimy wam tylko, że całe towarzystwo świetnie się bawi, odwiedzając wiewiórki w parku, przygotowując przedstawienie, a nawet… operując i lecąc w kosmos!
Duży, czyli tata Julki, ma tym razem niezwykle trudne zadanie: wychowuje i wprowadza w życie nie tylko swoją córkę, ale też trójkę jej pewnych siebie i wygadanych przyjaciół.
Ta zabawna i ciepła książka pokazuje, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni.
AUTOR
Tomasz Maciej Trojanowski (ur.1965) − ukończył studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, kilku książek dla dzieci. Pierwsza część serii Kocie historie otrzymały Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.


Czas nagrania: 4 godz. 11 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Melania Kapelusz
Kinga i jak ją rozgryźć
czyta Anna Apostolakis


Oto druga cześć przygód Kingi – dziewczynki z charakterem. Tym razem bohaterka wyjeżdża z rodziną na wakacje nad morze. Tam dowiaduje się, że będzie miała kolejne rodzeństwo. Kinga nie jest najszczęśliwsza z tego powodu. Ale poznaje Romka, który staje się jej najlepszym kumplem. Razem próbują stawić czoło wakacyjnej rzeczywistości i miło spędzić czas. Książka z dużą dawką humoru - świetne dialogi oraz monologi wewnętrzne głównej bohaterki.
W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Biblioteka Akustyczna ukazał się audiobook z pierwszą częścią perypetii Kingi pt. Kinga i co z niej wyrośnie.
AUTOR
Melania Kapelusz - tajemnicza autorka z Krakowa, absolwentka prawa i studiów literacko-artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze bajki dla dzieci i każe je czytać dorosłym. Współpracuje z magazynem Świerszczyk. Zbiór opowiadań Kinga i co z niej wyrośnie jest jej debiutem książkowym. Melania ma zielonego psa, używa go jako poduszki pod głowę. Nie umie śpiewać, ale uwielbia tańczyć. Z wszystkich rodzajów lodów najbardziej lubi czekoladowe.


Czas nagrania: 1 godz. 10 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Angela Sommer-Bodenburg
Wampirek
czyta Irena S.Tyl


Antoś ma dziewięć lat, mamę nauczycielkę, tatę, który pracuje w biurze i kolekcję książek o wampirach. Nie ma natomiast prawdziwego przyjaciela. Sobotnie wieczory często spędza więc samotnie. Właśnie jednego takiego wieczoru dzieje się coś dziwnego: nagle gaśnie telewizor, słychać huk, w powietrzu czuć nieprzyjemny zapach, a za zasłoną pojawia się postać w pelerynie… Co gorsza, ów osobnik jest niespotykanie blady, ma czerwone usta, zza których widać wyjątkowo dorodne kły. Nie ma wątpliwości – jest to najprawdziwszy w świecie wampir! Na szczęście okazuje się, że gość bardziej niż krwią Antosia jest zainteresowany jego kolekcją książek. A tak w ogóle nosi imię Rydygier, mieszka na pobliskim cmentarzu, liczy sobie zaledwie… sto pięćdziesiąt lat i podobnie jak Antek nie ma przyjaciół.
Wampirek to pierwsza książka z niezwykle popularnego na świecie cyklu opowieści o pewnej niecodziennej przyjaźni. Ta oswojona groza stała się w ciągu ostatnich dwudziestu lat kultowym tekstem dla dzieci i rodziców.
AUTOR
Angela Sommer-Bodenburg (ur. 1948) studiowała pedagogikę, psychologię i socjologię. Kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka w jednej z hamburskich szkół, zanim poświęciła się twórczości literackiej i malarstwu. Dziś mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jej książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Wydała m.in. cykl powieści dla dzieci o przygodach Kasimira von Käsebleicha. Najbardziej znana w dorobku autorki jest jednak seria książek o Wampirku, obejmująca już dwadzieścia tytułów sprzedanych w kilkunastu milionach egzemplarzy. Na jej podstawie powstały spektakle, film fabularny oraz dwa seriale telewizyjne. W przygotowaniu polskie przekłady kolejnych części cyklu. W przygotowaniu kolejne audiobooki z serii.


Czas narania: 3 godz. 37 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Liliana Bardijewska
Bractwo srebrnej łyżeczki
czyta Karol Suszczyński


Jeśli serce masz odważne, przeżyj trzy niezwykłe przygody z Kajtkiem. Przepraw się z nim na drugą stronę jajka, zdejmij czar ciążący nad Doliną Niespełnionych Życzeń, spróbuj przechytrzyć złośliwego Wieja.
Dowiesz się jak pokonać własny strach i jak zdobyć przyjaciół. Książka przeznaczona dla wszystkich jadków i niejadków, którzy lubią smak przygody!!!
AUTOR
Liliana Bardijewska - autorka słuchowisk, sztuk i utworów prozatorskich dla dzieci, krytyk literacki i teatralny, tłumacz literatury bułgarskiej, wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jako krytyk i recenzent z zakresu teatru lalkowego i dziecięcego stale współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz pismami teatralnymi - "Dialogiem", "Teatrem" oraz "Teatrem Lalek". Współpracuje też z Polskim Radiem. Kilkakrotnie była laureatką konkursu dramaturgicznego, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W 2001 roku jej Zielony wędrowiec został książką roku w konkursie polskiej sekcji IBBY.


Czas nagrania: 2 godz. 49 min.
Chcę to kupić!
...........................................................................


Marta Tomaszewska
Baśnie
czyta Miłogost Reczek

Baśnie jakich jeszcze nie było. A nie było. Urodziły się bowiem w mojej głowie. A moja głowa od wczesnego dzieciństwa aż kipiała od baśni. Baśnie czytali mi rodzice, potem czytałam sama. Wszystkie jednak były dla mnie za krótkie, więc wymyślałam sobie dalszy ciąg.(…) Aż pewnego dnia napisało mi się takie zdanie: „Pewien kowal miał dwóch synów i jednego tchórza.”. Od razu zrobiło mi się żal tego syna – tchórza, bo czułam, że to dobry chłopiec. Zrób coś, żebym przestał się bać – prosił – żebym dokonał bohaterskiego czynu. Czy mogłam odmówić tej prośbie? Napisałam baśń zatytułowaną „POSTRASZ – STRACH” i to po raz pierwszy była baśń krótka.(…) I tak stopniowo z mojej głowy wyskakiwały różne baśnie. Każdy z was, kto potrzebuje pomocy coś w nich znajdzie dla siebie. Nawet ktoś, kto się martwi, że jego tatuś tylko pracuje i pracuje i więcej czasu poświęca pracy niż życiu rodzinnemu, musi przeczytać „GLINIANĄ GÓRĘ”. Jedynie diabeł Boruta nie wyskoczył z mojej głowy. Krążą o nim bowiem liczne opowieści. Ale ja wymyśliłam swoją, jakiej jeszcze nie było! Diabły są. Są na świecie i w każdym z nas różne złe moce. Można z nimi powalczyć i zwyciężyć.



Marta Tomaszewska
Czas nagrania: 5 godz. 34 min.
Chcę to kupić!